Nácvik konvergence
Konvergence je souměrný pohyb obou očí při pohledu na blízké předměty. Cvičení konvergence je důležité pro správné nastavení očí při pohledu na blízkou vzdálenost.
V rámci screeningového vyšetření provádíme test konvergence, pokud je tato schopnost omezena, doporučíme pak jeho cvičení doma.
Jak správně cvičení provádět?
Cvičení je vhodné provádět s malým fixačním předmětem (tužka, malá hračka,..). Dítě sedí naproti rodiči (tak aby dítěti viděl dobře do očí) ve vzdálenosti cca 50cm. Rodič drží fixační předmět, který pomalým pohybem ze vzdálenosti cca 40cm od dítěte přibližuje až 6 cm před jeho nos. Dítě po celou dobu pohybu se dívá na hračku. Rodič pozoruje pohyby očí. Konvergentní souhyb má být souměrný, hladký, obě oči se přibližují k nosu stejně. Pokud přestane fixovat jedno oko, ujede směrem ven. V tu chvíli se již nejedná o konvergentní souhyb a rodič vrací fixační značku do vzdálenosti 40cm a celý proces opakuje. Cílem je aby dítě zvládlo konvergentní souhyb až do vzdálenosti 6 cm před jeho nos i několikrát za sebou.
Cvičení by mělo probíhat 2x denně 2-5 minut, důležitá je pravidelnost. Další velmi důležitý aspekt je pozornost dítěte, pokud je unavené, nemocné cvičení nemá tak kýžený efekt.